Nordfrö
Gråärt Kärrboda, fröer Grönsaksfröer
Gråärt Kärrboda för dig som gillar lättodlade grödor. Kärrboda är en av våra tidigaste gråärtor och blir något lägre än de andra sorterna (100-120 cm) och behöver därför inte bindas upp utan växer bra mot ett lågt stöd eller fårnät. Liksom alla ärtor kan skörden ätas som sockerärt men det är som kokärt som den kommer till sin rätt.
Gråärt Kärrboda för dig som gillar lättodlade grödor. Kärrboda är en av våra tidigaste gråärtor och blir något lägre än de andra sorterna (100-120 cm) och behöver därför inte bindas upp utan växer bra mot ett lågt stöd eller fårnät. Liksom alla ärtor kan skörden ätas som sockerärt men det är som kokärt som den kommer till sin rätt. Ärtorna är stora, gråbruna och något melerade i färgen, men mörknar vid lagring.
Odlad av Jorge på Nybrukarna (Ramkvilla)
Välkommen att köpa sockerärtfrö på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Pisum sativum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-136 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Grå |
| Fröportion | ca 30 |
| Sådd | Blötlägg gärna fröna i ljummet vatten några timmar innan sådd så gror det snabbare. Så på ca 2-4 cm djup direkt på friland så fort jorden reder sig. Så gärna i omgångare för jämn tillgång. Vattna och skörda regelbundet för en rikare skörd. Plantorna behöver stöd eftersom de är högväxande. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 7-10 dgr |
| Groningstemperatur | 12-24 grader |
| sådjup | 3-4 cm |
| Plantavstånd | 5-8 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Förbered en varm och vindskyddad plats för bönorna. De vill ha en mullrik och fuktighetsbevarande jord. Luckra jorden, lägg på lite kompost och gödsla den med t.ex hönsgödsel eller annat kväverikt medel. Så inte förrän jorden blivit varm dvs minst 15 grader. Håll efter med ogräs och kupa upp jorden runt plantorna så att de står stadigt. Plantorna behöver växtstöd. Vattna flitigt och marktäck med t.ex gräsklipp för att behålla fukten i jorden. Använd gärna en fiberduk, speciellt i norra Sverige. Om du ska odla på balkongen eller altanen, tänk på att ställa krukorna mot en vägg eller där det är vindskyddat. Vattna ofta eftersom det blir snabbare torrt i krukor. Använd kvalitetsjord och gödsla regelbundet med t.ex. nässelvatten. |
| Växthöjd | 100-125 cm |
| Frukt/bärstorlek | 11-12 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


