Nordfrö
Gurka Gergana, fröer Grönsaksfröer
Gurka Gergana är en mycket smaklig, krispig, fräsch salladsgurka från Bulgarien som är mångas favorit. Slätt och ganska tunt, mörkgrönt skal med fylligt, sött och bitterfritt kött. Blir ca 30-35 cm lång. Friska och rikgivande plantor för både växthus och friland. På friland sätter den ca 70 cm långa rankor vilket gör den lättare att sköta. I växthus blir rankorna längre. Kom ihåg att den är öppenpollinerad, dvs måste pollineras av insekter i växthuset.
Mycket smaklig, krispig, fräsch salladsgurka från Bulgarien som är mångas favorit. Slätt och ganska tunt skal med fylligt, sött och bitterfritt kött. Blir ca 30 cm lång. Friska och rikgivande plantor för både växthus och friland. På friland sätter den ca 70 cm långa rankor vilket gör den lättare att sköta. I växthus blir rankorna längre. Kom ihåg att den är öppenpollinerad, dvs måste pollineras av insekter i växthuset.
Odlad av Jorge på Nybrukarna (Vetlanda)
Välkommen att köpa gurkfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | cucumis sativus |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-105 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Engelskt namn | Cucumber |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord, vattna och placera i ett läge på ca 22-25°C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Var försiktig med vattning så plantan inte får rothalsröta. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge. |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| Grotid (dagar) | 5-7 dgr |
| Groningstemperatur | 22-26 grader |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 25-35 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge. Använd näringsrik och porös jord. Plantera varje planta så att jorden når upp till första bladparet. Plantera gärna på en hög bädd, gurkan älskar värme. Om du planterar den i en kruka, använda en stor, djup kruka pga gurkan har känsliga rötter. Täck gärna med fiberduk den första perioden. Gurka vill ha rikligt med vatten och gödsel hela sommaren. Placering i ett varmt växthus eller vid ett lugnt läge mot en vägg. Använd en spaljé eller något som plantan kan klättra på. I växthuset binds plantan upp och toppas. Om du inte vill toppa så bind och låt hänga. Plantan mår bra när den är kraftig och mörkt grön. |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Frukt/bärstorlek | 30-35 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


