Nordfrö
Gurka Muncher, fröer Grönsaksfröer
Salladsgurka Muncher har en fantastisk fyllig god smak och saftig krispighet utan bitterhet. Fungerar lika bra att bara frossa i som att fermentera eller lägga in. Går bra i växthus och på friland. En allt i allo således och du kan spara frö från den eftersom du bara behöver odla en sorts gurka.
Odlad av Annika på Vabränna Gård (Varberg), Irene & Magnus i Ynglingarum (Hässleholm)
Välkommen att köpa gurkfrön på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | cucumis sativus |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-101 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Engelskt namn | Cucumber |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord, vattna och placera i ett läge på ca 22-25°C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Var försiktig med vattning så plantan inte får rothalsröta. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge. |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| Grotid (dagar) | 5-7 dgr |
| Groningstemperatur | 22-26 grader |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 25-35 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge. Använd näringsrik och porös jord. Plantera varje planta så att jorden når upp till första bladparet. Plantera gärna på en hög bädd, gurkan älskar värme. Om du planterar den i en kruka, använda en stor, djup kruka pga gurkan har känsliga rötter. Täck gärna med fiberduk den första perioden. Gurka vill ha rikligt med vatten och gödsel hela sommaren. Placering i ett varmt växthus eller vid ett lugnt läge mot en vägg. Använd en spaljé eller något som plantan kan klättra på. I växthuset binds plantan upp och toppas. Om du inte vill toppa så bind och låt hänga. Plantan mår bra när den är kraftig och mörkt grön. |
| Skörd | Skörda efterhand när de nått önskad storlek ca 20-25 cm. Låt dem inte växa sig för stora då blir skalet tjockt och kärnhuset blir storvuxet. |
| Skördeklar | Medeltidig |
| Växthöjd | 200 - 250 cm |
| Frukt/bärstorlek | 13-15 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


