Eco Grow
Slanggurka Sooyow Nishiki KRAV, fröer - NYHET 2026 Grönsaksfröer
Slanggurka Sooyow Nishiki är lättodlad högproducerande japansk sort av asiatisk typ. Som ger långa mörkgröna frukter upp till 40 cm. Frukköttet är krispigt med en saftigt, mild söt smak. struktur. Helt bitterfri. En delikat och dekorativ gurka med mycket smak som passar perfekt färsk i sallader.
Slanggurka Sooyow Nishiki är lättodlad högproducerande japansk sort av asiatisk typ. Som ger långa mörkgröna frukter upp till 40 cm. Frukköttet är frisk och mild smak med krispig struktur. Helt bitterfri. Det tunna skalet har åsar och små vita taggar som lätt försvinner vid sköljning. En delikat och dekorativ gurka med mycket smak som passar perfekt färsk i sallader.
Välkommen att köpa dina fröer på nätet hos Klostra.se.
| Latinskt namn | Cucumis sativus |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-395 |
| Varumärke | Eco Grow |
| Fröportion | 5 fröer |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord, vattna och placera i ett läge på ca 22-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Var försiktig med vattning så plantan inte får rothalsröta. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge. Skörda gurkorna efterhand när de nått önskad storlek. Låt dem inte växa sig för stora då skalet blir tjockt och kärnhuset blir storvuxet. |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| Grotid (dagar) | 5-10 dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge. Använd näringsrik och porös jord. Plantera varje planta så att jorden når upp till första bladparet. Plantera gärna på en hög bädd, gurkan älskar värme. Om du planterar den i en kruka, använda en stor, djup kruka pga gurkan har känsliga rötter. Täck gärna med fiberduk den första perioden. Gurka vill ha rikligt med vatten och gödsel hela sommaren. Placering i ett varmt växthus eller vid ett lugnt läge mot en vägg. Använd en spaljé eller något som plantan kan klättra på. I växthuset binds plantan upp och toppas när den når taket. Om du inte vill toppa så bind och låt hänga. Plantan mår bra när den är kraftig och mörkt grön. |
| Skörd | Skörda ofta, när gurkorna blir ca 20 cm eller mindre. |
| Skörd | Juli |
| Skördemängd | riklig |
| Frukt/bärstorlek | 20 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |