Nordfrö
Sockerärt Engelsk Sabel, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Sockerärt Engelsk Sabel är en favorit bland de högväxande sockerärterna och trivs utmärkt i vårt nordliga klimat. Plantan växer sig ca 150 cm hög och ger en god skörd av vackert gröna, köttiga baljor. Baljorna blir ca 11 cm långa och ca 3 cm breda och de kan skördas sent utan att bli trådiga.
Sockerärt Engelsk Sabel är en favorit bland de högväxande sockerärterna och trivs utmärkt i vårt nordliga klimat. Plantan växer sig ca 150 cm hög och ger en god skörd av vackert gröna, köttiga baljor. Baljorna blir ca 11 cm långa och ca 3 cm breda och de kan skördas sent utan att bli trådiga.
Odlad av Gert i Svenshögen (Stenungsund)
Välkommen att köpa sockerärtfrö på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Pisum sativum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-134 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Fröportion | ca 30 |
| Sådd | Så sockerärterna ca 3 cm djupt på växtplatsen i uppvärmd jord (minst 15 °C). I kall jord ruttnar bönorna istället för att gro. Blötlägg fröerna några timmar före sådd för att skynda på groningen. Kan förodlas eller direktsås på friland eller kruka. Stöd vid behov. Vattna jorden innan sådd och håll fuktigt under grotiden. Täck gärna med fiberduk. Fortsätt att så i omgångar fram till midsommar. Vattna och skörda regelbundet för en rikare skörd. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 7-10 dgr |
| Groningstemperatur | 15-24 grader |
| sådjup | 3-4 cm |
| Plantavstånd | 5-8 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Trivs bäst i mullhaltig, fuktighetshållande jord. Så i omgångar fram till midsommar om du vill. Täck gärna med fiberduk. Vattna och skörda regelbundet för en rikare skörd. |
| Växthöjd | 175 - 200 cm |
| Frukt/bärstorlek | 11-12 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


