Nordfrö
Sockermajs Damaun, fröer Grönsaksfröer
Sockermajs Damaun är en tidig, mycket söt öppenpollinerad majs vilket betyder att du kan spara eget frö. En fylligt söt majs med ypperlig kvalitet på kolvarna som blir ca 20 cm långa på tåliga starkväxande plantor. Har trots sin söthet kvar en rund och fyllig majssmak.
Sockermajs Damaun är en tidig, mycket söt öppenpollinerad majs vilket betyder att du kan spara eget frö. En fylligt söt majs med ypperlig kvalitet på kolvarna som blir ca 20 cm långa på tåliga starkväxande plantor. Har trots sin söthet kvar en rund och fyllig majssmak.
Odlad av Britt-Marie i Linnemölla, Kristianstad , Johanna & Bram på Klappertorp (Alvesta)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Zea mays var. saccharata |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-237 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 30 |
| Sådd | Så inomhus 4-6 veckor innan utplantering. 25 grader för groning, sedan svalare. I södra Sverige samt varma lägen i mellersta Sverige kan du så tidig majs direkt på friland. Jordtemperaturen minst 15°C. Täck med fiberduk före och under groningen för att höja temperaturen några grader. |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| Grotid (dagar) | 6-10 dgr |
| sådjup | 4 cm |
| Plantavstånd | 20-30 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Majs är frostkänslig, så plantera inte ut förrän frostrisken är över och jorden blivit uppvärmd. Odlas bäst i grupper för att underlätta pollineringen. Utvecklas bäst på varmt, skyddat läge. Ge rikligt med gödning och vatten. Majs kräver värme och trivs tillsammans med bönor, ärter, potatis, gurkväxter, solros och dill, men inte med salladskål och tomater. Majsen har hanblommorna i toppen som en vippa, medan honblommorna sitter i rader på en kolv i bladvecken intill stammen. Plantera fler plantor i en fyrkant för bästa pollinering. Vid dålig pollinering saknas en del korn på kolven och spetsen är helt outvecklad. Håll ogräsfritt tills plantan nått 30 cm. Men hacka grunt - majs har mycket rötter nära ytan. Vattna vid torka och ta helst bort sidoskotten nertill på plantan. De tar en del kraft och försenar och försämrar skörden. |
| Skörd | Skörda när silktrådarna vissnat helt och kolvarna har blivit tjocka och trubbiga och fröna fått en svagt gul färg. Prova att trycka med en nagel på ett korn - den är skördeklar om lite vit, trögflytande, saft kommer fram. |
| Växthöjd | 175 - 200 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


