Nordfrö
Sommarsquash Mix, fröer Grönsaksfröer
Sommarsquash Mix är en blandning av gröna, gula, runda, raka sommarsquash. De är alla goda, lättodlade och ger en stor skörd. Det brukar ju vara lite av en överraskning vad som döljer sig under de frodiga squashbladen. En härlig överraskning i trädgårdslandet.
Obs, fröerna är blandade i påsen.
Sommarsquash Mix är en blandning av gröna, gula, runda, raka sommarsquash. De är alla goda, lättodlade och ger en stor skörd. Det brukar ju vara lite av en överraskning vad som döljer sig under de frodiga squashbladen. En härlig överraskning i trädgårdslandet.
Obs, fröerna är blandade i påsen.
Odlad av Thomas på Torogrönt (Vinninga), Ann-Marie på Mantalsbacken (Båstad) , Mimmi på Ryggestorp (Tranås)
Välkommen att köpa squashfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | cucurbita pepo |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-112 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | ca 12 |
| Sådd | Förkultivera i planteringsjord april-maj. Täck sådden med klar plast med lufthål. Håll ca 25 grader tills fröna gror, därefter ca 20 grader. Avhärda och plantera ut efter sista nattfrost. Kan även sås på friland när jorden är +15 grader. Vattna jorden före och håll fuktig tills fröna grott. Trivs på varm, lugn och solig plats i mullrik, välgödslad och väldränerad jord. Vattna rikligt. |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| Grotid (dagar) | 6-10 dgr |
| Groningstemperatur | 23-25 grader |
| sådjup | 2-3 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Plantera ut efter sista frost. Täck med fiberduk fiberduk för extra värme och skydd. För de flesta växter rekommenderas sk avhärdning. Det innebär att du gradvis under ungefär en vecka vänjer plantorna med uteklimatet genom att skydda dem mot alltför stark sol, vind och kyla. Om du inte kan, vill eller hinner avhärda så försök skydda plantorna genom att täcka med exempelvis fiberduk. Plantera i en kvalitetsjord, gärna ekologisk, som innehåller lera som binder gödsel/vatten som senare tillförs, sand så att jorden blir lucker och rötterna får luft och kompost som tillför näring och mikroorganismer. En bra jord gör att du inte behöver tillföra gödsel under de första veckorna. |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Frukt/bärstorlek | 5-10 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


