Nordfrö
Tomat Microdwarf Mix, dwarftomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Microdwarf Mix är en spännande blandning av lågväxande kompakta plantor från sorterna Jochalos, Rosy Finch och Mongolian Dwarf. Ger rikligt skörd med små, välsmakande körsbärstomater. Passar utmärkt i kruka på balkong, altan eller som krukväxt i köksfönstret.
Tomat Microdwarf Mix är en spännande blandning av lågväxande kompakta plantor från sorterna Jochalos, Rosy Finch och Mongolian Dwarf. Ger rikligt skörd med små, välsmakande körsbärstomater. Passar utmärkt i kruka på balkong, altan eller som krukväxt i köksfönstret. De största kan bli så stora som 150-200g. För alla dwarftomater gäller att de blir låga, 25-100 cm och sällan behöver tjuvas eller beskäras. Plantorna kan behöva stöd pga av sin rikliga produktion.
De olika sorternas fröer är blandade i påsen, utan namn.
Odlad av: Sanna på Nöbbele Norregård (Tolg), Gabriela i Fryksdalen (Sunne), Therese på Granna Grönsaker i Hestra (Gislaved), Mimmi i Ryggestorp (Tranås)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-201 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 20-30 cm, 30-40 cm |
| Frukt/bärstorlek | 150-200g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Dwarftomat |
| Tjyva | Nej |
| Frukttyp | Bifftomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


