Nordfrö
Tomat Mongolian Dwarf, dwarftomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Mongolian Dwarf, Mongolian Dwarf Micro Bush, Mongolskyi Karlik, Lazy Favourite - kärt barn har många namn. Det riktiga namnet är Mongolskyi Karlik då den är av sibiriskt ursprung, vilket gör den till en bra tomat för skandinavisk klimat. Den mognar relativt tidigt och ger en enorm skörd i förhållande till hur liten plantan är.
Tomat Mongolian Dwarf, Mongolian Dwarf Micro Bush, Mongolskyi Karlik, Lazy Favourite - kärt barn har många namn. Det riktiga namnet är Mongolskyi Karlik då den är av sibiriskt ursprung, vilket gör den till en bra tomat för skandinavisk klimat. Den mognar relativt tidigt och ger en enorm skörd i förhållande till hur liten plantan är. Plantan blir nämligen inte större än 25-40cm hög men den blir ganska bred och även om den är kraftig kan den behöva stöd för att hålla upp mängden tomater. De största kan bli så stora som 150-200g. En god tomat med en bra syra, perfekt till matlagning men även för de som gillar tomater som inte bara är söta. För alla dwarftomater gäller att de blir låga, 25-100 cm och sällan behöver tjuvas eller beskäras. Plantorna kan behöva stöd pga av sin rikliga produktion.
Odlad av Mimmi i Ryggestorp (Tranås)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-182 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 60 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Frukt/bärstorlek | 150-200g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Dwarftomat |
| Tjyva | Nej |
| Frukttyp | Bifftomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


