Nordfrö
Tomat Plan 9 from Outer Space, högväxande bifftomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Plan 9 from Outer Space är en gul bifftomat med en intressant historia. Ger frukter på 100-350 gram med orange strimmor och rött fruktkött. Kan variera i form från rund till hjärtformade och är fasta i köttet med en fantastiskt fruktig och söt tomatsmak. Plantan behöver bindas upp då den kan bli 200 cm hög. Den behöver även tjuvas för att inte bli allt för yvig.
Tomat Plan 9 from Outer Space är en gul bifftomat med en intressant historia. Ger frukter på 100-350 gram med orange strimmor och rött fruktkött. Kan variera i form från rund till hjärtformade och är fasta i köttet med en fantastiskt fruktig och söt tomatsmak. Plantan behöver bindas upp då den kan bli 200 cm hög. Den behöver även tjuvas för att inte bli allt för yvig. Den stammar från en sort vid namn Solar Flare men avvek vilket upptäcktes av ägaren till Sample Seed Shop, Remy Rotella, som döpte den efter en 50-tals science fiction-film som ryktas vara en av de sämsta genom tiderna. “I’ve decided on the name ‘Plan 9 from Outer Space’ as the tomato is a mistake, like the movie of the same name, but sure to be a tomato cult classic”.
Odlad av MaryAnn och Martin på Oasen på Åsen (Katrineholm)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-186 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 60 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 175 - 200 cm |
| Frukt/bärstorlek | 100-350g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Bifftomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


