Nordfrö
Tomat Stupice, högväxande, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Tomat Stupice är en tidig, köldtålig och pålitlig frilandstomat. Plantorna ger riklig skörd av röda, saftiga tomater med fyllig smak. Sorten har vunnit flera omröstningar för att vara den godaste tomaten i sin klass. En kulturarvssort som förädlades fram på 1940-talet av den omtalade tjeckiske tomatodlaren Jaroslav Homola. Plantorna är högväxande, kraftiga och bör bindas upp och tjuvas för bästa skörd. Blir ca 150 cm hög.
Tomat Stupice är en tidig, köldtålig och pålitlig frilandstomat. Plantorna ger riklig skörd av röda, saftiga tomater med fyllig smak. Sorten har vunnit flera omröstningar för att vara den godaste tomaten i sin klass. En kulturarvssort som förädlades fram på 1940-talet av den omtalade tjeckiske tomatodlaren Jaroslav Homola. Plantorna är högväxande, kraftiga och bör bindas upp och tjuvas för bästa skörd. Blir ca 150 cm hög.
Odlad av Moa & Povilas på Tobyn permakultur (Arvika)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-204 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 35-55 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 125-150 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Normalstor, rund |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


