Nordfrö
Tomat Tumbling Tom Yellow, busktomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Tumbling Tom Yellow är en vacker busktomat som passar utmärkt i en kruka eller ampel där grenarna fulla med små, söta, gula tomater kan hänga ner. Tumbling Tom blir ca 20 cm hög men grenarna upp till 60 cm långa. Den är lättodlad då den inte behöver tjuvas och sätter mängder med frukt hela sommaren.
Tomat Tumbling Tom Yellow är en vacker busktomat som passar utmärkt i en kruka eller ampel där grenarna fulla med små, söta, gula tomater kan hänga ner. Tumbling Tom blir ca 20 cm hög men grenarna upp till 60 cm långa. Den är lättodlad då den inte behöver tjuvas och sätter mängder med frukt hela sommaren.
Odlad av Sanna på Nöbbele Norregård (Tolg)
Välkommen att köpa tomatfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-169 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 35-55 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Frukt/bärstorlek | 80-90g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Busktomat |
| Tjyva | Nej |
| Frukttyp | Körsbärstomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


