Nordfrö
Vitkål Donator, fröer Grönsaksfröer
Vitkål Donator är en medelstor, grön och fin höstvitkål som blir ca 2-4 kg tung. Perfekt till färskkonsumtion, kortare lagring och surkål. När det kommer till fröodling är vitkål bland det svårare man kan ta sig för och därför är vi extra glada att kunna erbjuda fröer till Donator. Förkultivera vitkål inomhus ca 6 veckor innan utplantering som sker när risken för frost är liten. Kål tål lätt frost om den planteras ut avhärdad och helst under fiberduk. Donator kan sås i flera omgångar fram till början av juni.
Vitkål Donator är en medelstor, grön och fin höstvitkål som blir ca 2-4 kg tung. Perfekt till färskkonsumtion, kortare lagring och surkål. När det kommer till fröodling är vitkål bland det svårare man kan ta sig för och därför är vi extra glada att kunna erbjuda fröer till Donator. Förkultivera vitkål inomhus ca 6 veckor innan utplantering som sker när risken för frost är liten. Kål tål lätt frost om den planteras ut avhärdad och helst under fiberduk. Donator kan sås i flera omgångar fram till början av juni.
Odlad av Jonas & Sanna på Bossgården (Tidaholm)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Brassica oleracea var. capitata |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-212 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 50 |
| Sådd | Kan direktsås, men förodling rekommenderas, 4-6 v före utplantering. Så på fuktad såjord på 1 cm djup. Placera dem varmt, ca 20-22 grader. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. Håll jorden fuktig inte blöt. Omplantera till 1 planta/kruka och placera i ljust fönster i ca 15-18 grader. Avhärda före utplantering när frostrisken är över i näringsrik jord. En lätt frostnatt tål de flesta kålsorterna. Kan stå kvar i landet till tidig höst utan att spricka, men lämpar sig främst för förskkonsumtion. Fiberduk eller kålnät skyddar mot skadeinsekter. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 4-7 dgr |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | I den bästa av världar så vill kål gärna växa i en jord där baljväxter vuxit året före. Då är jorden näringsrik. Men bearbeta jorden före sådd med näringsrik jord och luckra den. Vid utplantering sätt ner varje planta så att jorden når upp till första bladparet. Var rädd om rötterna. Använd fiberduk hela perioden, den skyddar bra mot skadeinsekter. Luckra jorden hela sommaren så vattnet sjunker ner och inte lägger sig på ytan. Gödsla varje vecka med t.ex gräsklipp, kompost. Håll jorden fuktig inte blöt. |
| Skörd | Skörda när knopparna i huvudet är väl utvecklade och sitter tätt tillsammans men innan den gula blomfärgen skymtar. Skär av toppskottet så att det blir 15-20 cm långt. Sidoskotten skördar man efterhand. |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Svårighetsgrad | Mellan |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


