Eco Grow
Jätteärt Alderman KRAV, fröer Grönsaksfröer
Jätteärt Alderman är en gammal, erkänd sort som ger stora skördar under lång tid. Ger stora baljor av högsta kvalitet med 7-10 söta ärter per balja. Är högväxande och behöver växtstöd. Märgärterna plockas av och spritas när baljorna är fullmatade.
Jätteärt Alderman är en gammal, erkänd sort som ger stora skördar under lång tid. Ger stora baljor av högsta kvalitet med 7-10 söta ärter per balja. Är högväxande och behöver växtstöd. Goda att äta färska, kokta eller stekta. Går utmärkt att torka eller frysa in.Välkommen att handla dina fröer online hos Klostra
| Latinskt namn | Pisum sativum var. saccharatum |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-360 |
| Varumärke | Eco Grow |
| Fröportion | 20 frön |
| Sådd | Så ärterna ca 3 cm djupt på växtplatsen i uppvärmd jord (minst 15 °C). I kall jord ruttnar ärterna istället för att gro. Blötlägg fröerna några timmar före sådd för att skynda på groningen. Kan förodlas eller direktsås på friland eller kruka. Stöd vid behov. Vattna jorden innan sådd och håll fuktigt under grotiden. Täck gärna med fiberduk. Fortsätt att så i omgångar fram till midsommar. Vattna och skörda regelbundet för en rikare skörd. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | ca 5-15 dgr |
| sådjup | 3-5 cm |
| Plantavstånd | 5-10 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Trivs bäst i mullhaltig, fuktighetshållande jord. Så i omgångar fram till midsommar om du vill. Täck gärna med fiberduk. |
| Skörd | Vattna och skörda regelbundet för en rikare skörd. |
| Skördeklar | Medeltidig |
| Skörd | Juni |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Skördemängd | Högavkastande |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |

