Nordfrö
Chili Anaheim, fröer Grönsaksfröer
Chili Anaheim, även kallad California chile, Magdalena, New Mexican chile. Kärt barn har många namn. Namnet Anaheim härstammar från Emilio Ortega, den bonde som i början av 1900-talet tog med sig fröna till Anaheim i Kalifornien. Frukterna blir upp till 20 cm långa och har en väldigt mild, kryddig smak med toner av paprika och päron. Plantan blir ca 80 cm hög och trivs bäst i soliga, skyddade lägen.
Chili Anaheim, även kallad California chile, Magdalena, New Mexican chile. Kärt barn har många namn. Namnet Anaheim härstammar från Emilio Ortega, den bonde som i början av 1900-talet tog med sig fröna till Anaheim i Kalifornien. Frukterna blir upp till 20 cm långa och har en väldigt mild, kryddig smak med toner av paprika och päron. Plantan blir ca 80 cm hög och trivs bäst i soliga, skyddade lägen.
Odlad av Britta & Victor på Kollingegården (Svalöv) , Jorge på Nybrukarna (Vetlanda)
Välkommen att köpa chilifröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Capsicum annuum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-122 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förkultivera inomhus i såjord. Vattna före sådd. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Placera varmt, ca 25 grader. Håll jorden fuktig inte blöt. Använd genomskinligt plast, försedd med lufthål, över krukorna. När fröna grott, placera krukorna, utan plasten, i ett ljust fönster, i ca 15-18 grader. Omplantera till plantjord vid 2 cm planthöjd. Avhärda innan utplantering. Varmt uteläge eller växthus. Skörda ofta. Täck gärna med fiberduk. Ta bort första fruktämnet för större skörd. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 15-30 dgr |
| Groningstemperatur | 22-30 grader |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge. Använd näringsrik och porös jord. Chili är lätt att odla. Håll jorden fuktig och börja gödselvattna efter två, tre veckor. Ta bort första fruktämnet för större skörd. Ta in krukan när höstkylan kommer och ställ i soligt fönster så förlänger du säsongen. Tumregel vid chiliodling: ju magrare jord desto starkare chili. |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Frukt/bärstorlek | 15-20 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Scovillegrader | 500-2500 |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


