Nordfrö
Chili De Cayenne, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Chili de Cayenne är en het chilisort med långsmala frukter på ca 10-15 cm som går från mörkgrön till röd. De buskiga plantorna blir ca 60 cm höga och ger gott om skörd. Frukterna är lika utmärkta att använda färska, inlagda som till att torka och mala till ett hett chilipulver.
Chili de Cayenne är en het chilisort med långsmala frukter på ca 10-15 cm som går från mörkgrön till röd. De buskiga plantorna blir ca 60 cm höga och ger gott om skörd. Frukterna är lika utmärkta att använda färska, inlagda som till att torka och mala till ett hett chilipulver.
Odlad av Jorge på Nybrukarna (Vetlanda) , Sarah & Max på Gröna Ägg (Simrishamn)
Välkommen att köpa chilifröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Capsicum annuum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-123 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förkultivera inomhus i såjord. Vattna före sådd. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Placera varmt, ca 25 grader. Håll jorden fuktig inte blöt. Använd genomskinligt plast, försedd med lufthål, över krukorna. När fröna grott, placera krukorna, utan plasten, i ett ljust fönster, i ca 15-18 grader. Omplantera till plantjord vid 2 cm planthöjd. Avhärda innan utplantering. Varmt uteläge eller växthus. Skörda ofta. Täck gärna med fiberduk. Ta bort första fruktämnet för större skörd. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 12-30 dgr |
| Groningstemperatur | 22-30 grader |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge. Använd näringsrik och porös jord. Chili är lätt att odla. Håll jorden fuktig och börja gödselvattna efter två, tre veckor. Ta bort första fruktämnet för större skörd. Ta in krukan när höstkylan kommer och ställ i soligt fönster så förlänger du säsongen. Tumregel vid chiliodling: ju magrare jord desto starkare chili. |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Frukt/bärstorlek | 10-15 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Scovillegrader | 30000-50000 |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


