Nordfrö
Gyllenbär, fröer Grönsaksfröer
Gyllenbär tillhör släktet physalis. Det är en buskig kompakt, värmeälskande planta som ger mängder av små gyllengula söta bär. Smaken påminner om en blandning av mango, ananas och tomat. Trivs i varmt och skyddat läge i växthus eller i kruka på soligt plats.
Gyllenbär tillhör släktet physalis. Det är en buskig kompakt, värmeälskande planta som ger mängder av små gyllengula söta bär. Smaken påminner om en blandning av mango, ananas och tomat. Trivs i varmt och skyddat läge i växthus eller i kruka på soligt plats.
Odlad av Lovisa & Cilla på Fiddekulla (Emmaboda)
Välkommen att köpa fröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Capsicum annuum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-239 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gulorange |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förså inomhus ytligt i såjord och håll fuktigt under grotiden. Får inte torka ut. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera varmt ca 25-27 °C. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 18-20 °C med mycket ljus.Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge i växthus eller på friland i soligt plats. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 14-21 dgr |
| Groningstemperatur | 25-27 grader |
| sådjup | 0,5 cm |
| Plantavstånd | 50-60 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Trivs bäst i näringsrik, väldränerad och fuktighetshållande jord. Vattna regelbundet. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut på friland i ett varmt och skyddat läge i kruka eller i växthus. Plantan blir ofta högre i växthus. Behöver ofta stöd. Övervintras frostfritt. |
| Skörd | Skördas när bären fått en gulorange färg och släpper lätt från plantan. Går bra att eftermogna inomhus. |
| Växthöjd | 50-75 cm, 75-100 cm |
| Frukt/bärstorlek | 5-10 g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


