Nordfrö
Kålrot Sollrot, fröer, Grönt Kulturarv® Grönsaksfröer
Kålrot Sollrot är en högbyggd kålrot med spets. Övre halvan har lila skal medan den nedre är gul. Sollrot växer djupt i jorden och är ganska sen. Bladen är karaktäristiskt flikiga. Köttet är gult och fast med nötig, kryddig smak.
Grönt Kulturarv® NGB 17915 Bevarandesort
Kålrot Sollrot är en högbyggd kålrot med spets. Övre halvan har lila skal medan den nedre är gul. Sollrot växer djupt i jorden och är ganska sen. Bladen är karaktäristiskt flikiga. Köttet är gult och fast med nötig, kryddig smak.
Nils Matsson bor på Sollerön i Dalarna. Här på ön har sollroten funnits i odling i alla tider, menar han. Nils mor, Bond Lina odlade kålroten på en bit av åkern. Han minns hur Lina på kvällen efter dagens tunnbrödsbak, la in ituskurna kålrötter i bakugnen. På morgonen var de färdiga att bara gröpa ur med sked och äta. I äldre tider drog man upp kålplantorna i plantlavar, som stod invid stugväggen, för att sedan plantera ut dem på åkern. Den upphöjda bädden var fylld med gödslad mossjord. Bond Lina gick på en trädgårdskurs vid Skedjons folkhögskola i Mora1915. Kurser arrangerades för att stimulera odlingen i byarna. En JUF-avdelning bildades och ungdomarna fick frö till ärter och bönor som sedan odlades och såldes till affärer och hotell i trakten.
Grönt Kulturarv® NGB 17915 Bevarandesort
Odlad av Bram & Johanna på Klappertorp (Alvesta)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Brassica napus |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-209 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | ca 120 |
| Sådd | Så fröna direkt på friland när jorden reder sig. Vattna före sådd och håll fuktigt under grotiden. Går även bra att förgro inomhus. Utplantering när frostrisken är över. Knölarna kan skördas under hela sommaren fram till sent på hösten. Behöver en jämn tillgång av näring och vatten för att utvecklas bra. Täck gärna sådden med fiberduk för att hindra ev. angrepp av skadeinsekter. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | 15 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Om risken för kålfluge-angrepp är stor vänta istället med sådden till senare hälften av juni, då flugan oftast svärmat av sig en hel del och redan gjort sin största skada. Täck gärna sådden med fiberduk för att hindra ev. angrepp av skadeinsekter. |
| Skörd | Vinterlagras på ett svalt och fuktigt ställe. |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


