Nordfrö
Kinesisk gräslök, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Kinesisk gräslök är en trevlig och smakrik köksväxt. Påminner om vanlig gräslök, men bladen är breda och platta med en mild vitlökssmak. Mycket god att använda i matlagning. Även de vackra vita blommorna är ätbara och passar utmärkt att använda som garnering på maten. Så gärna i tuvor om 15-20 fröer. Flerårig, men kan behöva täckas första året.
Kinesisk gräslök är en trevlig och smakrik köksväxt. Påminner om vanlig gräslök, men bladen är breda och platta med en mild vitlökssmak. Mycket god att använda i matlagning. Även de vackra vita blommorna är ätbara och passar utmärkt att använda som garnering på maten. Så gärna i tuvor om 15-20 fröer. Flerårig, men kan behöva täckas första året.
Odlad av Jasmine på Djupbrunns Grönsaker (Visby)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Allium tuberosum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-234 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 100 |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord, tätt i tuvor. Vattna och placera i ett läge på ca 20-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 18 °C med mycket ljus. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge på friland eller växthus. Skörda under hela säsongen. Klipp ner plantan för att den inte ska bli för grov. Kan förnyas genom delning. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 10 dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Planteras i tuvor i lucker jord i solsken eller halvsol. Gillar fukt så vattna bra. Håll jorden fri från ogräs. Dela plantorna vart tredej år och byt vaxtplats. Gödsla. Vill du aha tidigt gräslök på våren, placera du en genomskinlig plastlåda ovanpå plantan. I värmen under får gräslöken bråttom att växa:) |
| Skörd | Skörda vid behov men skörda inte allt på en gång så solen bränner rötterna. Skörda max halva åt gången. Om du vill bromsa blomningen skörda hela tuvan några gånger per säsong. Men blommorna är vackra så se till att ha fler gräslöks tuvor. Bladen är oätliga om plantan blommar. |
| Skörd | Mars |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


