Nordfrö
Purjolök Blue Green Winter, fröer Grönsaksfröer
Purjolök Blue Green Winter är en mycket god och smakrik vinterpurjo som är tålig och motståndskraftig. Får upprätta blågröna blad med långa vita stjälkar. Förodlas inomhus i februari- april och planteras ut när frostrisken är över. Kupa upp jord runt halsarna för att få långa stjälkar. Skördas från september-oktober. Under milda vintrar kan purjolöken stå kvar och skördas efterhand. De kan också täckas med fiberduk eller bäddas in i hö/halm.
Purjolök Blue Green Winter är en mycket god och smakrik vinterpurjo som är tålig och motståndskraftig. Får upprätta blågröna blad med långa vita stjälkar. Förodlas inomhus i februari- april och planteras ut när frostrisken är över. Kupa upp jord runt halsarna för att få långa stjälkar. Skördas från september-oktober. Under milda vintrar kan purjolöken stå kvar och skördas efterhand. De kan också täckas med fiberduk eller bäddas in i hö/halm.
Odlad av Max & Sarah på Grönfaldsgården (Simrishamn)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Allium porrum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-231 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 50 |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord, vattna och placera i ett läge på ca 20-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 18 °C med mycket ljus. Efter 4-6 veckor klipp ner dem till ca 6 cm för kraftigare plantor. Utplanteras efter avhärdning i uppvärmd och näringsrik jord. Blir temperaturskillnaden för stor ökar risken för stocklöpning. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 10-20 dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Purjolök planteras djupt, i individuella hål eller i en ränna och kupas med jord, hö eller liknande några gånger under säsongen. Det stimulerar tillväxtpunkten att flytta sig uppåt och ger en längre vit hals. Purjon har ett stort näringsbehov, i synnerhet av kväve och kalium och vill ha en djup, mullrik och fuktig jord. Styv lerjord är mindre lämplig, därför att rötterna går djupt ner i marken. Läget för purjon ska helst vara varmt och soligt och jorden bör ha ett relativt högt pH-värde. Ovanligt nog trivs den om den får växa i samma jord flera år i rad, så länge inga jordbundna sjukdomar eller lökflugan och malen drabbar den. Purjolöken besväras sällan av insekter och trivs i närheten av morot, selleri, lök och gurkväxter. Men avskyr, som all lök, både ärter och bönor. Sås på friland eller förkultiveras. Kupa plantorna med jord för långa, vita halsar. |
| Skörd | Sen skörd från oktober över hela vintern fram till mars. Täck med halm under vintermånaderna. |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


