Nordfrö
Salladslök Idunn, fröer Grönsaksfröer
Salladslök Idunn är lättodlad, vinterhärdig norsk piplök med fin, mild löksmak. Påminner om gräslök i utseende. Odlas på friland eller kruka. Perfekt att användas färsk i sallader.
Salladslök Idunn är lättodlad, vinterhärdig norsk piplök med fin, mild löksmak. Påminner om gräslök i utseende. Odlas på friland eller kruka. Perfekt att användas färsk i sallader.
Skörda alla lökarna för att använda som ettåring, eller klipp av det gröna och/eller låt några lökar stå kvar till året efter då de delar sig likt gräslök.
Odlad av Ove &; Linus på Fridtuna (Kristianstad), Carolina på Stora Ulvarp (Vetlanda)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | allium fistolusum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-230 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 150 |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord, ensamma eller i grupp, vattna och placera i ett läge på ca 20-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 18 °C med mycket ljus. Efter 4-6 veckor klipp ner dem till ca 6 cm för kraftigare plantor. Utplanteras efter avhärdning när jorden reder sig i näringsrik jord. Kan även direktsås i omgångar från vår till juli. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden.
|
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 10-20dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | Så i grupp 2-5cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Trivs i mullrik, gärna kalkhaltig jord. Lök har ett stort näringsbehov, i synnerhet av kväve och kalium och vill ha en djup, mullrik och fuktig jord. Styv lerjord är mindre lämplig, därför att rötterna går djupt ner i marken. Läget för löken ska helst vara varmt och soligt och jorden bör ha ett relativt högt pH-värde. Ovanligt nog trivs den om den får växa i samma jord flera år i rad, så länge inga jordbundna sjukdomar eller lökflugan och malen drabbar den. Lök besväras sällan av insekter och trivs i närheten av morot, selleri, lök och gurkväxter. Men avskyr, som all lök, både ärter och bönor. Sås på friland eller förkultiveras. Kupa plantorna med jord för långa, vita halsar. |
| Skörd | Vårlöken, som är ganska okänslig för frost, skördas långt in på senhösten och är bland det första att skörda på våren. Hela löken dras försiktigt upp så snart den nått ätbar storlek. De tidigast sådda och utplanterade lökarna blir nästan lika tjocka som purjo och kan förvaras på samma sätt. Men de håller sig bäst om de får stå kvar i jorden och det är bara på vintern, då de fryser fast, som man inte kan njuta dessa delikatesser. |
| Skörd | Mars |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


