Eco Grow
Sockerärt Sweet Horizon KRAV, fröer Grönsaksfröer
Sockerärt Sweet Horizon är en medelhög, tidig och rikgivande sockerärt. Har mycket söta, kraftiga och trådfria baljor på ca 10 cm. Är tålig och resistent mot flera vanliga sjukdomar. Mycket god i sallader, wokade eller lätt kokta. Är medelhög och behöver därmed växtstöd.
Sockerärt Sweet Horizon är en medelhög, tidig och rikgivande sockerärt. Har mycket söta, kraftiga och trådfria baljor på ca 10 cm. Är tålig och resistent mot flera vanliga sjukdomar. Mycket god i sallader, wokade eller lätt kokta. Är medelhög och behöver därmed växtstöd.
Välkommen att handla dina fröer online hos Klostra
| Latinskt namn | Pisum sativum var. saccharatum |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-357 |
| Varumärke | Eco Grow |
| Fröportion | 20 frön |
| Sådd | Så sockerärterna ca 3 cm djupt på växtplatsen i uppvärmd jord (minst 15 °C). I kall jord ruttnar bönorna istället för att gro. Blötlägg fröerna några timmar före sådd för att skynda på groningen. Kan förodlas eller direktsås på friland eller kruka. Stöd vid behov. Vattna jorden innan sådd och håll fuktigt under grotiden. Täck gärna med fiberduk. Fortsätt att så i omgångar fram till midsommar. Vattna och skörda regelbundet för en rikare skörd. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | ca 5-15 dgr |
| sådjup | 3-5 cm |
| Plantavstånd | 5-10 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Trivs bäst i mullhaltig, fuktighetshållande jord. Så i omgångar fram till midsommar om du vill. Täck gärna med fiberduk. |
| Skörd | Vattna och skörda regelbundet för en rikare skörd. |
| Skördeklar | Medeltidig |
| Skörd | Juli |
| Växthöjd | 100-125 cm |
| Skördemängd | Högavkastande |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |

