Eco Grow
Spetskål Chateaurenard KRAV, fröer Grönsaksfröer
Spetskål Chateaurenard gammal fransk kålsort från 1800-talet som är oerhört tidig. Bildar små gröna löst knutna huvuden med en mild och mjäll smak.
Spetskål Chateaurenard gammal fransk kålsort från 1800-talet som är oerhört tidig. Bildar små gröna löst knutna huvuden med en mild och mjäll smak. Passar att äta färsk i sallader, ugnsbakad eller i grytor. Välkommen att köpa dina fröer på nätet hos Klostra.se.
| Latinskt namn | brassica oleracea var. capitata rubra |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-159 |
| Varumärke | Eco Grow |
| Fröportion | 50 frön |
| Sådd | Kan direktsås, men förodling rekommenderas, 4-6 v före utplantering. Så på fuktad såjord på 1 cm djup. Placera dem varmt, ca 20-22 grader. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. Håll jorden fuktig inte blöt. Omplantera till 1 planta/kruka och placera i ljust fönster i ca 15-18 grader. Inte kallare än 14°C då risken för stocklöpning ökar. Avhärda före utplantering när frostrisken är över i näringsrik jord. En lätt frostnatt tål de flesta kålsorterna. Kan stå kvar i landet till tidig höst utan att spricka, men lämpar sig främst för förskkonsumtion. Fiberduk eller kålnät skyddar mot skadeinsekter. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | I den bästa av världar så vill kål gärna växa i en jord där baljväxter vuxit året före. Då är jorden näringsrik. Men bearbeta jorden före sådd med näringsrik jord och luckra den. Vid utplantering sätt ner varje planta så att jorden når upp till första bladparet. Var rädd om rötterna. Använd fiberduk hela perioden, den skyddar bra mot skadeinsekter. Luckra jorden hela sommaren så vattnet sjunker ner och inte lägger sig på ytan. Gödsla varje vecka med t.ex gräsklipp, kompost. Håll jorden fuktig inte blöt. |
| Skörd | Skörda när huvudena är fullväxta men ännu inte spruckit. |
| Skördeklar | Tidig |
| Skörd | Juni |
| Frukt/bärstorlek | 1 kg |
| Näring | Kål är rikast på antioxidanter bland grönsaker, dvs vitaminer och och andra ämnen som skyddar mot hjärt-och kärlsjukdomar och cancer. |
| Svårighetsgrad | Mellan |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |