Nordfrö
Timjan German Winter, fröer Grönsaksfröer
Timjan German Winter är en aromisk kryddväxt med små smakrika blad och dekorativa lila blommor. Buskigt växtsätt och blir ca 30 cm hög. Mycket användbar i köket och passar både som färsk och torkad.
Timjan German Winter är en aromisk kryddväxt med små smakrika blad och dekorativa lila blommor. Buskigt växtsätt och blir ca 30 cm hög. Mycket användbar i köket och passar både som färsk och torkad.
Odlad av Britta &; Victor på Kollinge Torpargård (Kågeröd)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | thymus vulgaris |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-225 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 200 |
| Sådd | Så fröna på 0.1 cm djup i såjord, alternativt täck endast med ett tunt lager vermiculite. Vattna och placera i ett läge på ca 22-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Vintertäckes.
|
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 5-15 dgr |
| Ljus/mörkergroende | Ljus |
| sådjup | 0.5 cm |
| Plantavstånd | 15 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Timjan är enkel örtväxt att odla. Trivs soligt läge i väldränerad jord gärna lite sandblandad. Vattna regelbundet tills de rotat sig. Klipp ner efter blomning för tätare och kompaktare planta. Fungerar även som marktäckare, kantväxt i rabatten eller i stenpartier. Kan även krukodlas. Kan övervintras under milda vintrar i skyddat läge. |
| Skörd | Skörda blad och kvistar under hela säsongen. |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Medicinal | Har använts som medicinalväxt för att lindra t.ex hosta |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


