Nordfrö
Tomat Artisan mix, högväxande, fröer Grönsaksfröer
En blandning med Artisan Tiger-sorterna. De här fantastiska tomaterna äter man på stående fot eller smusslar med sig till en undanskymd plats där man får mumsa i fred. Med denna mix får du extra allt - alla tre tigrar. De växer alla på en högväxande planta med avlånga väldigt goda tomater. De plommonformade frukterna med söt, nästan tropisk smak växer i klasar på upp till 10 tomater. De blir ca 6-8 cm långa. Mognar fram under en lång säsong och passar bra både i växthus och på friland.
En blandning med Artisan Tiger-sorterna. De här fantastiska tomaterna äter man på stående fot eller smusslar med sig till en undanskymd plats där man får mumsa i fred. Med denna mix får du extra allt - alla tre tigrar. De växer alla på en högväxande planta med avlånga väldigt goda tomater. De plommonformade frukterna med söt, nästan tropisk smak växer i klasar på upp till 10 tomater. De blir ca 6-8 cm långa. Mognar fram under en lång säsong och passar bra både i växthus och på friland.
Odlad av Annika på Vabränna gård (Varberg) , Ove & Linus på Fröverkstan (Arkelstorp)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-203 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | ca 12 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 200 - 250 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Körsbärstomat, Plommon |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


