Nordfrö
Tomat Helsing Junction Blues, högväxande körsbärstomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Helsing Junction Blues ger mängder av vackra frukter som lyser upp både i odling och på tallriken. Små, runda frukter som får en blåviolett färg på den del som exponeras av sol. Har en söt smak med frisk syra och fyllig arom.
Tomat Helsing Junction Blues ger mängder av vackra frukter som lyser upp både i odling och på tallriken. Små, runda frukter som får en blåviolett färg på den del som exponeras av sol. Har en söt smak med frisk syra och fyllig arom. Trivs både i växthus och på friland i skyddad läge. Behöver bindas upp och tjuvas regelbundet.
Odlad av Johanna & Bram på Klappertorp (Alvesta)
Välkommen att köpa tomatfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-199 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 35-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 150-175 cm, 175 - 200 cm |
| Frukt/bärstorlek | 20-40 g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Körsbärstomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


