Nordfrö
Tomat Ildi, högväxande, fröer Grönsaksfröer
Tomat Ildi bjuder på massiv av små, citrongula tomater där varje klase kan få upp till 100 tomater. Saftiga, söta och perfekta att äta direkt från plantan. En tidig, högvuxen sort som trivs bäst i växthus eller på varma skyddade ställen. Blir ca 150-180 cm hög. Behöver bindas upp och tjuvas.
Tomat Ildi bjuder på massiv av små, citrongula tomater där varje klase kan få upp till 100 tomater. Saftiga, söta och perfekta att äta direkt från plantan. En tidig, högvuxen sort som trivs bäst i växthus eller på varma skyddade ställen. Blir ca 150-180 cm hög. Behöver bindas upp och tjuvas.
Odlad av Moa och Poviljas på Tobyn Permakultur (Arvika)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-183 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 60 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 150-175 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Körsbärstomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


