Nordfrö
Tomat Sasha Altai högväxande, fröer Grönsaksfröer
Tomat Sasha Altai är en tidig och härdig sort som ger medelstora till stora rosa/röda frukter. Härstammar från Altaïbergen i Sibirien. Söt och fyllig smak med en välbalanserad mild syra. Sorten har utsetts till en av världens tio bästa tidiga tomater. Behöver bindas upp och tjuvas. Även pålitlig i svalare klimat. Passar både i växthus och på friland.
Tomat Sasha Altai är en tidig och härdig sort som ger medelstora till stora rosa/röda frukter. Härstammar från Altaïbergen i Sibirien. Söt och fyllig smak med en välbalanserad mild syra. Sorten har utsetts till en av världens tio bästa tidiga tomater. Behöver bindas upp och tjuvas. Även pålitlig i svalare klimat. Passar både i växthus och på friland.
Odlad av Johanna & Bram på Klappertorp (Alvesta)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-197 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 150-175 cm, 175 - 200 cm |
| Frukt/bärstorlek | 100-200 g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Normalstor, rund |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


