Nordfrö
Tomat Odessa, busktomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Odessa härstammar från den ukrainska hamnstaden Odessa. Det är en tidig sort som ger riklig skörd av runda frukter under en lång säsong. Varje tomat väger mellan 120-180 gram och har en djupt röd färg. Saftig, god smak och passar perfekt att göra tomatsås på. För bästa resultat odlas den i växthus.
Tomat Odessa härstammar från den ukrainska hamnstaden Odessa. Det är en tidig sort som ger riklig skörd av runda frukter under en lång säsong. Varje tomat väger mellan 120-180 gram och har en djupt röd färg. Saftig, god smak och passar perfekt att göra tomatsås på. För bästa resultat odlas den i växthus.
Odlad av Sasha i Bergum Göteborg
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-194 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Frukt/bärstorlek | 120-180g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Busktomat |
| Tjyva | Nej |
| Frukttyp | Körsbärstomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


