Nordfrö
Tomat Ruthje, högväxande, fröer Grönsaksfröer
Tomat Ruthje ger brandbilsröda, svagt hjärtformade frukter med en fin balans mellan syra och sötma. De anmärkningsvärt goda frukterna väger ca 50 gram. Plantorna utvecklas väl och behöver bindas upp även om den inte blir bland de högsta. Bladen växer nära plantan så den klarar sig med bara ett plantavstånd på 30 cm. Trivs bäst i växthus. Levererar mycket bra i vår korta och ofta svala odlingssäsong.
Odlad av Johanna & Bram på Klappertorp (Alvesta)
Tomat Ruthje ger brandbilsröda, svagt hjärtformade frukter med en fin balans mellan syra och sötma. De anmärkningsvärt goda frukterna väger ca 50 gram. Plantorna utvecklas väl och behöver bindas upp även om den inte blir bland de högsta. Bladen växer nära plantan så den klarar sig med bara ett plantavstånd på 30 cm. Trivs bäst i växthus. Levererar mycket bra i vår korta och ofta svala odlingssäsong.
Odlad av Johanna & Bram på Klappertorp (Alvesta)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-195 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 100-125 cm |
| Frukt/bärstorlek | 50g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Körsbärstomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


