Nordfrö
Vintersallat Vit, fröer Grönsaksfröer
Vintersallat Vit, även kallad Machésallat är en mycket uppskattat sort som växer snabbt, ger stor skörd och tål frost. Smaken är mild och nötaktig och passar till många olika anrättningar. Kan sås året om, perfekt i växthus på höst och vinter. Kan täckas för övervintring. Bladen plockas efterhand så växer nya ut.
Odlad av MaryAnn & Martin på Oasen på Åsen (Katrineholm) , Linus & Ove på Fröverkstan i Arkelstorp
Vintersallat Vit, även kallad Machésallat är en mycket uppskattat sort som växer snabbt, ger stor skörd och tål frost. Smaken är mild och nötaktig och passar till många olika anrättningar. Kan sås året om, perfekt i växthus på höst och vinter. Kan täckas för övervintring. Bladen plockas efterhand så växer nya ut. Motståndskraftig mot falsk mjöldagg.
Odlad av MaryAnn & Martin på Oasen på Åsen (Katrineholm) , Linus & Ove på Fröverkstan i Arkelstorp
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Valerianella locusta |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-223 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 150 |
| Sådd | Direktsådd: Så fröna 0.1 cm djupt (ljusgroende fröer) på växtplatsen när jorden blivit uppvärmd. Sås i omgångar under säsongen. Kan även sås inomhus året om. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 10-14 dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | 15-20 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Trädgårdsportlak gillar värme och är frostkänslig. Plantera ut först när frostrisken är över. Skyddda med fiberduk under sommaren. Odla gärna i drivbänk eller odlingslåda där blir både jorden och luften fuktigare och varmare, vilket gör att den växer snabbare. |
| Skörd | Skörda hela skott och lämna ca. 5 cm av stjälken. Nya skott växer och kan skördas flera gånger. |
| Växthöjd | 0-10 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


