Nordfrö
Vintersquashmix, fröer Grönsaksfröer
I den här mixen får du några sorter med olika användningsområden som kombinerar det allra bästa av färg, form och smak.
Ghost Rider är en traditionell halloweenpumpa med den lite ovanliga fördelen att den också är väldigt god att äta.
Honey Boat är en väldigt söt och tidig vintersquash. Det betyder att du äter den i oktober-december medans du väntar på att de vanliga vintersquasharna ska eftermogna.
Green Hubbard är en vanlig vintersquash som med fördel äts från december och lagrar fram till senvåren. Utsökt god med fylligt, sött och nötigt kött.
Vintersquashmix är en blandning av vintersquash av varierande storlek, färg och form. Det de olika sorterna har gemensamt är att de alla är supergoda, lagrar bra och ger en god skörd. Uchiki Kuri | Yakima Marblehead | Buttercup Bush Emerald | Green Hubbard Chicago Warted
Kjerstin &; Andreas i Vånga (Kristianstad) , Joe i Tolg (Växjö) , Annika på Vabränna Gård (Vetlanda) och Jorge på Nybrukarna (Vetlanda) . OBS! De olika sorternas fröer är blandade i påsen, utan namn.
I den här mixen får du några sorter med olika användningsområden som kombinerar det allra bästa av färg, form och smak.
Ghost Rider är en traditionell halloweenpumpa med den lite ovanliga fördelen att den också är väldigt god att äta.
Honey Boat är en väldigt söt och tidig vintersquash. Det betyder att du äter den i oktober-december medans du väntar på att de vanliga vintersquasharna ska eftermogna.
Green Hubbard är en vanlig vintersquash som med fördel äts från december och lagrar fram till senvåren. Utsökt god med fylligt, sött och nötigt kött.
Ghost Rider | Honey Boat Delicata | Green Hubbard Chicago Warted
Välkommen att köpa squashfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | cucurbita maxima, cucurbita pepo |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-119 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | ca 12 |
| Sådd | Förkultivering: Så fröna 3 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 25°C. Efter groning placera sådden runt 20°C med mycket ljus. Plantera ut på växtplatsen i näringsrik jord när jorden blivit varm och frostrisken är över. Tillför mycket näring och vatten under växtperioden. Direktsådd: Så fröna på växtplatsen när jorden blivit varm (minst 15 °C). I kall jord ruttnar fröna i stället för att gro. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 6-10 dgr |
| Groningstemperatur | 23-25 grader |
| sådjup | 2-3 cm |
| Plantavstånd | 50-80 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Om du odlar i växthus är det viktigt att du ser till att blommorna blir pollinerade. Trivs på varm, lugn och solig plats i mullrik, välgödslad och väldränerad jord. Vattna rikligt. |
| Växthöjd | 200 - 250 cm |
| Frukt/bärstorlek | 3-12 kg |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


