Nordfrö
Vintertomat mix, piennolotomat, fröer Grönsaksfröer
En blandning av otroligt populära vintertomater som ger dig en mix av röda, orangea och gula tomater. Mixen ger en god och vacker skörd av söta, smakrika och hållbara tomater. Dessa sorter är högväxande och behöver bindas upp och tjuvas. Vintertomater är speciellt framtagna för sina lagringsegenskaper.
En blandning av otroligt populära vintertomater som ger dig en mix av röda, orangea och gula tomater. Mixen ger en god och vacker skörd av söta, smakrika och hållbara tomater. Dessa sorter är högväxande och behöver bindas upp och tjuvas. Vintertomater är speciellt framtagna för sina lagringsegenskaper. De har tjockare skal, mindre vatten och högre sockerhalt vilket gör att de kan hålla sig fina långt efter de skördats. Skörda hela klasen samtidigt när frukterna är 2/3 mogna och häng upp dem luftigt inne, helst mörkt och lite svalt. De går utmärkt att äta direkt från plantan så klart och lagrar du dem så är de oftast bättre att ha i matlagning.
Sorter som ingår:
Kenneth´s Piennolo är en 6-7 cm stor röd plommonformad, något spetsig piennolotomat
Tjuchloma är en rysk, mycket produktiv vintertomat som ger plommonstora, ovala-avlånga orangeglansiga tomater med en liten spets. En tomat väger ca 100-120 g och är 8-12 cm lång.
Vesuvio Giallo, en vackert gul droppformad piennolotomat
Obs, fröerna av de olika sorterna är blandade i påsen.
Odlad av Moa & Povilas på Tobyn permakultur (Arvika) , Gisela på Gisslagården (Falköping) , Angelica på Odlingslust i Svenshögen (Stenumgsund), Jasmine på Djupbrunns Grönsaker (Visby)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-202 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 200 - 250 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Plommon |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


