Nordfrö
Vitbeta Blankoma, fröer Grönsaksfröer
Vitbeta Blankoma är en mycket välsmakande och lättodlad vitbeta som ger bra skörd, en favorit hos många. Smaken är mild och söt. En frisk sort som ger en generös skörd av jämnstora rötter. Passar fint att koka, gratinera, riva i sallad eller lagra. Den långa ljust gröna blasten går också att använda i matlagning som spenat.
Vitbeta Blankoma är en mycket välsmakande och lättodlad vitbeta som ger bra skörd, en favorit hos många. Smaken är mild och söt. En frisk sort som ger en generös skörd av jämnstora rötter. Passar fint att koka, gratinera, riva i sallad eller lagra. Den långa ljust gröna blasten går också att använda i matlagning som spenat.
Odlad av Moa & Povilas på Tobyn Permakultur (Arvika)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Beta vulgaris |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-205 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Fröportion | ca 85 |
| Sådd | Direktsådd: Så fröna 2 cm djupt på växtplatsen i soligt läge när jorden reder sig. Så glest i omgångar fram till juli. Skördas under hela sommaren. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 7-12 dgr |
| sådjup | 2 cm |
| Plantavstånd | 3-8 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Skörd | Skörda innan frosten kommer. Betor växer snabbt. Redan efter 2 månader är det dags att skörda eller när betorna är ca 2-3 cm stora, ungefär som en golfboll. Om man får några rödbetor över så kan man förvara dem under vintern eller lägga in dem. De ska förvaras svalt och fuktigt. Lägg dem i en hink eller låda med fuktig sand i ett svalt rum. De kan, liksom andra rotfrukter, även skivas tunt och torkas, läggas in i ättika eller mjölksyras med exempelvis pepparrot, chili, lök mm. |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


