Plants of Distinction
Sammetstagetes White Swan F1, fröer, speciellt framtagen för snitt - NYHET 2026 Blomfröer
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Den första höga sammetstagetes speciellt framtagen för professionella snittblomsodlare. Blekt gula, fyllda blommor på stadiga stjälkar och en mild söt doft av marshmallow. Enhetliga plantor.
89,00 kr
I lager
Den första höga sammetstagetes speciellt framtagen för professionella snittblomsodlare. Blekt gula, fyllda blommor på stadiga stjälkar och en mild söt doft av marshmallow. Enhetliga plantor.
Tagetes är lätta att odla och sköta. De njuter bäst i full sol och växer i både torra och fuktiga jordar. Köp fröer till dina sommarblommor online hos Klostra.
| Latinskt namn | Tagetes patula |
|---|---|
| Artikelnummer | WN-6913 |
| Kravodlad | Nej |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | 20 |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Blomstorlek | 5-7,5 cm |
| Växttyp | F1-hybrid |
| Engelskt namn | Marigold |
| Sådd | Förkultivera tagetes för tidigare blomning: så tagetes inomhus i såjord i mars april. Håll gärna sådden vid ca 20 till 25 graders värme. Täck med plast eller annat transparent material med lufthål, alternativt lufta ofta. Efter grodd kan man ställa plantorna lite svalare men ljust. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Rensa efterhand så blommar de längre. Trivs i de flesta jordar. Du kan också direktså på växtplats när jorden blivit varm men då blommar tagetes något senare. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 5-15 |
| Årighet | Annuell |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | När plantorna har två uppsättningar blad kan de omplanteras till egen kruka, där de kan växa inomhus under ljus. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Rensa efterhand så blommar de längre. Trivs i de flesta jordar. |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Blomning | juni, juli, augusti |
| Bra snittblomma | Ja |
| Doftande | Ja |
| Text på påse | Engelska |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Ekologisk | Nej |
Skriv din egen recension