Plants of Distinction
Blåsalvia Oxford Blue, sommarblommor, fröer (kort datum) Blomfröer
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
En vacker blåsalvia som är mycket eftertraktad. Ca 5 cm stora läppblommor i en intensivt blå färg.
56,25 kr
85,00 kr
-34%
Endast 3 i lager
En vacker blåsalvia som är mycket eftertraktad. Ca 5 cm stora läppblommor i en intensivt blå färg.
| Latinskt namn | Salvia patens |
|---|---|
| Artikelnummer | WN-2003-R |
| Kravodlad | Nej |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Blomfärg (grund) | Blå |
| Fröportion | 20 |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Blomstorlek | 0-5 cm |
| Engelskt namn | Scarlet Sage |
| Förodling | feb-april |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| sådjup | Ytligt |
| Grotid (dagar) | 10-30 |
| Ljus/mörkergroende | Ljus |
| Årighet | Perenn men odlas som annuell |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Växer bäst på solig plats i lucker och näringsrik jord. Du kan prova att ta upp roten på hösten och förvara/hantera den på samma sätt som dahliaknölar. |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Blomning | juli, augusti, september |
| Text på påse | Engelska |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Ekologisk | Nej |
Skriv din egen recension



