Klostra
Gladiolus Kio EKO, gladiolusknölar - NYHET 2026 Gladiolus
Stora blommor i limegröna nyanser. En härlig och frisk färg i rabatten. Blir drygt 1 meter hög. Lättodlad och generös. Utmärkt snittblomma!
Stora blommor i limegröna nyanser. En härlig och frisk färg i rabatten. Blir drygt 1 meter hög. Lättodlad och generös. Utmärkt snittblomma!
Välkommen att köpa gladioluslökar online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Gladiolus |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-624 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Ja |
| Ekologisk | Ja |
| Blomfärg (grund) | Gulgrön (lime) |
| Växthöjd | 100-125 cm |
| Storlek | 10/12 |
| Antal | 5 |
| Planteringsdjup | ca 10 cm |
| Plantavstånd | 15 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | Augusti-september |
| Bra snittblomma | Ja |
| Odling | Plantera gladiolusknölarna när tjälen gått ur marken och risken för frost är över. Om jorden fortfarande är mycket blöt så låt den torka lite. Välj en solig och skyddad odligslats med väldränerad, välgödslad och porös jord. Plantera på ca 5-10 cm djup. Du kan också odla knölarna i en större kruka. Håll fuktigt under tillväxt och blomning. Ge stöd vid behov. Gladiolus som snittblomma För bästa resultat som snittblomma: plocka spirorna när första knoppen börjar slå ut och låt resten av knopparna slå ut i vas. Byt ut vattnet med jämna mellanrum för lång blomning. Vinterförvaring av gladiolusknölar Gräv upp knölarna vid första frosten och förvara mörkt, svalt men frostfritt. Om du odlar i kruka kan du vinterförvara hela krukan med knölarna i. |