Nordfrö
Gräslök, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Den klassiska gräslöken är flerårig och sås i tuvor eller rader. Då plantan kan stå i flera år är det bra att skörda med försiktighet första året så att plantan får växa på sig för att sedan ge en god skörd i flera år. Ett tips är att sätta extra många frön första året och sedan dela plantan efter hand. En bonus med gräslök är att de vackra ätliga blommorna. Låt några av plantorna blomma och använd dem som smaksättning eller dekoration. Blommorna har en mildare löksmak och ger en fin färgklick i sommarsalladen.
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Allium schoenoprasum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-232 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 100 |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord, tätt i tuvor. Vattna och placera i ett läge på ca 20-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 18 °C med mycket ljus. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge på friland eller växthus. Skörda under hela säsongen. Klipp ner plantan för att den inte ska bli för grov. Kan förnyas genom delning. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 10 dgr |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Planteras i tuvor i lucker jord i solsken eller halvsol. Gillar fukt så vattna bra. Håll jorden fri från ogräs. Dela plantorna vart tredej år och byt vaxtplats. Gödsla. Vill du aha tidigt gräslök på våren, placera du en genomskinlig plastlåda ovanpå plantan. I värmen under får gräslöken bråttom att växa:) |
| Skörd | Skörda vid behov men skörda inte allt på en gång så solen bränner rötterna. Skörda max halva åt gången. Om du vill bromsa blomningen skörda hela tuvan några gånger per säsong. Men blommorna är vackra så se till att ha fler gräslöks tuvor. Bladen är oätliga om plantan blommar. |
| Skörd | Mars |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


