Klostra
Iris Reticulata J. S. Dijt, purpur, våriris, blomsterlökar Höstlökar
Iris reticulata J. S. Dijt är en djupt lila iris men en gul och vit fläck på varje kronblad. Mycket vacker liten blomma som spider stor vårglädje.
Du får 10 vårblommande lökar.
59,00 kr
Väntas i lager 2026-09
1
- Köp 3 för 56,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 53,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Iris reticulata J. S. Dijt är en djupt lila iris men en gul och vit fläck på varje kronblad. Mycket vacker liten blomma som spider stor vårglädje.
Du får 10 vårblommande lökar.
Välkommen att köpa höstlökar online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Iris Reticulata |
|---|---|
| Artikelnummer | S-008 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Lila (violett) |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 6/+ |
| Odling | Väldränerad jord. Full sol. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 2-3 ggr lökens höjd. Spets upp. |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Härdighet | C-stora delar av landet i skyddat och väldränerat läge |
| Plantavstånd | 10 cm |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Planthöjd | 10-15 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | mars-april |
Skriv din egen recension
