Klostra
Iris Reticulata Pauline, purpur våriris, blomsterlökar Höstlökar
Iris Reticulata Pauline är en söt purpurlila iris med vit fläck på kronbladen. Liten och vacker.
Du får 10 vårblommande lökar.
65,00 kr
Väntas i lager 2026-09
2
- Köp 3 för 62,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 58,50 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Iris Reticulata Pauline är en söt purpurlila iris med vit-gul fläck på kronbladen. Liten och vacker.
Du får 10 vårblommande lökar.
Välkommen att köpa blomsterlökar hos Klostra.se
| Latinskt namn | Iris Reticulata |
|---|---|
| Artikelnummer | S-007 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Lila (violett) |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 6/+ |
| Odling | Väldränerad jord. Full sol. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 2-3 ggr lökens höjd. Spets upp. |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Härdighet | C-stora delar av landet i skyddat och väldränerat läge |
| Plantavstånd | 10 cm |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Planthöjd | 10-15 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | mars-april |
Skriv din egen recension
