Klostra
Sommarsnöklocka Gravetye Giant, blomsterlökar Höstlökar

Sommarsnöklockan kallas också klosterlilja.
Gravetye Giant är AMG-belönad*. Uppkallad efter förädlarens trädgård. Det är en robust sort som får fler blommor per stjälk än vanliga sommarsnöklockor. En fin bukettblomma.
- Köp 3 för 46,50 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 44,00 kr /styck och spara 10%
Sommarsnöklockan kallas också klosterlilja.
Gravetye Giant är AMG-belönad*. Uppkallad efter förädlarens trädgård. Det är en robust sort som får fler blommor per stjälk än vanliga sommarsnöklockor. En fin bukettblomma.
| Latinskt namn | Leucojum aestivum |
|---|---|
| Artikelnummer | S-126 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 3 lökar |
| Storlek | 12/14 |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt till halvskuggigt läge. Plantera på 10 cm djup. Vill gärna stå fuktigt och sprider sig om den trivs. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Härdighet | Härdig i stora delar av landet |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Planthöjd | 40 cm |
| Odlingsläge | Halvskugga |
| Blomning | från april/maj |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Svårighetsgrad | Enkel |

