Klostra
Stjärnhyacint Leichtlinii Alba, vit, blomsterlökar Höstlökar
Denna stjärnhyacint har blommor i krämvitt och blir ca 70 cm hög. Kallas också vild hyacint. Plantering utomhus under höst.
105,00 kr
Väntas i lager 2026-09
2
- Köp 3 för 100,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 94,50 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Denna stjärnhyacint har blommor i krämvitt och blir ca 70 cm hög. Kallas också vild hyacint. Plantering utomhus under höst.
| Latinskt namn | Camassia Leichtlinii alba |
|---|---|
| Artikelnummer | S-055 |
| Varumärke | Klostra |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 5 lökar |
| Storlek | 12/14 |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt till halvskuggigt läge. Gillar inte torka. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 15 cm |
| Härdighet | Härdig i alla fall upp till mellansverige, möjligen längre upp. |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Planthöjd | 70 cm |
| Läge | Sol till halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | från april/maj |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension
