Klostra
Porslinshyacint Alba, vit, hyacintlökar Höstlökar
Porslinshyacint Alba är en ny variant av den blårandade porslinshyacinten och blommar tidigare. Den blir vanligtvis runt 10 cm hög och blommar i mars-april. Köp dina blomsterlökar hos Klostra.
45,00 kr
Väntas i lager 2026-09
1
- Köp 3 för 43,00 kr /styck och spara 4%
- Köp 5 för 40,50 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Porslinshyacint Alba är en ny variant av den blårandade porslinshyacinten och blommar tidigare. Den blir vanligtvis runt 10 cm hög och blommar i mars-april.
| Latinskt namn | puschkinia scilloides var alba scilloides var liban |
|---|---|
| Artikelnummer | S-086 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 5/+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt till skuggigt läge. Plantera på 10 cm djup. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 0-10 cm |
| Planthöjd | 10 cm |
| Läge | Sol/halvskugga/skugga |
| Odlingsläge | Halvskugga/skugga |
| Blomning | april |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

