Klostra
Krokus Orange Monarch, blomsterlökar Höstlökar
En ovanlig orange nyans som lyser upp direkt när snön börjat smälta undan i mars. Blir ca 15 cm hög och förvildar sig gärna. Plantering utomhus under höst. Välkommen att köpa vårlök på nätet hos Klostra.se.
72,00 kr
Väntas i lager 2026-09
18
- Köp 3 för 68,40 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 65,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
En ovanlig orange nyans som lyser upp direkt när snön börjat smälta undan i mars. Blir ca 15 cm hög och förvildar sig gärna. Plantering utomhus under höst. Välkommen att köpa vårlök på nätet hos Klostra.se.
| Latinskt namn | Crocus olivieri subsp. balansae |
|---|---|
| Artikelnummer | S-112 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Orange |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 5/+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten på ca 10 cm djup i soligt läge. 5 cm mellan lökarna. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Plantavstånd | 5 cm |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Planthöjd | 15 cm |
| Läge | Sol |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | mars |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

