Klostra
Vit balkansippa, Anemone White Splendour, vårlök Höstlökar

White Splendour är en vit balkansippa som blir ca 10-15 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blomning i april.
Köp dina blomsterlökar hos Klostra
109,00 kr
Väntas i lager 2026-09
3
- Köp 3 för 103,50 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 98,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
White Splendour är en vit balkansippa som blir ca 10-15 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blomning i april.
| Latinskt namn | Anemone blanda |
|---|---|
| Artikelnummer | S-104 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 5/+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten på ca 5 cm djup i soligt till halvskuggigt läge. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 6-8 cm |
| Härdighet | Härdig i hela landet |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 0-10 cm |
| Planthöjd | 10 cm |
| Läge | Sol till halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | april |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

