Klostra
Iris Katharine Hodgkin, snöiris/våriris, blomsterlökar Höstlökar

Blommar mycket tidigt - kan börja redan i mars. Vacker, lättodlad och AGM-belönad.
72,00 kr
Väntas i lager 2026-09
5
- Köp 3 för 68,40 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 65,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Blommar mycket tidigt - kan börja redan i mars. Vacker, lättodlad och AGM-belönad. Köp dina blomsterlökar hos Klostra.
| Latinskt namn | Iris Reticulata |
|---|---|
| Artikelnummer | S-120 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Blå |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | I |
| Odling | Väldränerad jord. Full sol. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 2-3 ggr lökens höjd. Spets upp. |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Härdighet | C-stora delar av landet i skyddat och väldränerat läge |
| Plantavstånd | 10 cm |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Planthöjd | 10-15 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | feb-april |
Skriv din egen recension
