Plants of Distinction
Luktärt Pandemonium, sommarblommor, fröer Blomfröer
Luktärt Pandemonium har stora, veckade kronblad som har vit botten med strimmor som skiftar i rosa och violett. Rikblommande med härligt väldoftande blommor.
45,00 kr
Slut (inventeras)
Luktärt Pandemonium har stora, veckade kronblad som har vit botten med strimmor som skiftar i rosa och violett. Välkommen att köpa fröer till luktärt på nätet hos Klostra.
| Latinskt namn | Lathyrus odoratus |
|---|---|
| Artikelnummer | WN-6552 |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Blomfärg (grund) | Rosa |
| Fröportion | 20 |
| Växthöjd | 175 - 200 cm, 200 - 250 cm |
| Engelskt namn | Sweet Pea |
| Sådd | Förkultivera luktärter inomhus i såjord vid 18-20 grader i april-maj. Ställ ljust och svalt när fröerna grott. Luktärter har känsliga rötter - hantera varsamt vid omskolning. Plantera ut efter avhärdning och efter sista nattfrosten. Toppa luktärtsplantor vid 7-10 cm för mer grenade plantor. Luktärt kan sås direkt på friland när är jorden blivit uppvärmd Så gärna luktärter i djupa behållare, ex toalettpappersrullar - det gillar luktärtans rötter. Sätt plantjord längst ner och såjord överst. Vissa väljer att blötlägga luktärtans fröer i 24 h före sådd. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| sådjup | 2 cm |
| Groningstemperatur | 14-18 grader |
| Årighet | Annuell |
| Plantavstånd | 10-15 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Luktärter tycker om värme och föredrar en solig och vindskyddad växtplats. Den kan bli fin även i halvskugga men blommar då lite mindre. De höga luktärterna föredrar djupt grävd jord.Odla i näringsrik jord och toppa plantorna om du vill ha mer grenade plantor.Rensa bort överblommat för längre blomning. |
| Svårighetsgrad | Mellan |
| Blomning | juni, juli, augusti, september |
| Bra snittblomma | Ja |
| Doftande | Ja |
| Text på påse | Engelska |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Ekologisk | Nej |
Skriv din egen recension