Plants of Distinction
Luktärt Winter Sunshine Cream, fröer, sommarblommor - NYHET 2026 Blomfröer
Luktärt Winter Sunshine är en ny serie som erbjuder mycket tidiga sorter väl anpassade till tempererade klimat (testade i England och Nederländerna), med knoppar som motstår kyla. Enhetlig färg, väldoftande, kraftiga plantor och blomrika, långa stjälkar. De är också värmetåliga (även testade i Kalifornien).
Winter Sunshine Cream blommar med ca 4 cm stora blommor i skiftande nyanser av crème. Blir ca 2 meter hög. Perfekt för snitt.
Luktärt Winter Sunshine är en ny serie som erbjuder mycket tidiga sorter väl anpassade till tempererade klimat (testade i England och Nederländerna), med knoppar som motstår kyla. Enhetlig färg, väldoftande, kraftiga plantor och blomrika, långa stjälkar. De är också värmetåliga (även testade i Kalifornien). Winter Sunshine Cream blommar med ca 4 cm stora blommor i skiftande nyanser av crème. Blir ca 2 meter hög. Perfekt för snitt. Välkommen att köpa fröer till luktärt hos Klostra.se.
| Latinskt namn | Lathyrus odoratus |
|---|---|
| Artikelnummer | WN-7105 |
| Kravodlad | Nej |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Blomfärg (grund) | Crème |
| Fröportion | 10 |
| Växthöjd | 175 - 200 cm |
| Blomstorlek | 0-5 cm |
| Engelskt namn | Sweet Pea |
| Sådd | Förkultivera luktärter inomhus i såjord vid 18-20 grader. Ställ ljust och svalt när fröerna grott. Luktärter har känsliga rötter - hantera varsamt vid omskolning. Plantera ut efter avhärdning och efter sista nattfrosten. Toppa luktärtsplantor vid 7-10 cm för mer grenade plantor. Luktärt kan sås direkt på friland när är jorden blivit uppvärmd Så gärna luktärter i djupa behållare, ex toalettpappersrullar - det gillar luktärtans rötter. Sätt plantjord längst ner och såjord överst. Vissa väljer att blötlägga luktärtans fröer i 24 h före sådd. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Groningstemperatur | 14-18 grader |
| Årighet | Annuell |
| Plantavstånd | 10-15 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Luktärter tycker om värme och föredrar en solig och vindskyddad växtplats. Den kan bli fin även i halvskugga men blommar då lite mindre. De höga luktärterna föredrar djupt grävd jord.Odla i näringsrik jord och toppa plantorna om du vill ha mer grenade plantor.Rensa bort överblommat för längre blomning. |
| Svårighetsgrad | Mellan |
| Bra snittblomma | Ja |
| Doftande | Ja |
| Text på påse | Engelska |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Ekologisk | Nej |