Eco Grow
Miniatyrsolros Cucumber Leaf KRAV, fröer - NYHET 2026 Blomfröer
Miniatyrsolros Cucumber Leaf är en charmig och lättodlad solros med gyllengula kronblad och mörk mitt. Producerar rikligt med blommor som blir cirka 7 cm i diameter. Lågväxande med buskigt växtsätt. Idealisk för odling i rabatt eller kruka. Sorten trivs i magra och torra jordar och klarar sig väl med sparsam vattning. Passar utmärkt som snittblomma.
Miniatyrsolros Cucumber Leaf är en charmig och lättodlad solros med gyllengula kronblad och mörk mitt. Producerar rikligt med blommor som blir cirka 7 cm i diameter. Lågväxande med buskigt växtsätt. Idealisk för odling i rabatt eller kruka. Sorten trivs i magra och torra jordar och klarar sig väl med sparsam vattning. Passar utmärkt som snittblomma.
Välkommen att köpa dina fröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Helianthus debilis |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-391 |
| Kravodlad | Ja |
| Varumärke | Eco Grow |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | 10 fröer |
| Växthöjd | 100-125 cm |
| Blomstorlek | 5-7,5 cm |
| Sådd |
Förkultivering: Så fröna 1 cm djupt och håll sådden fuktig. Plantera ut i krukor, rabatt eller på friland när jorden blivit varm och frostrisken är över. Direktsådd: Sås på växtplatsen när jorden blivit varm. Plocka blommor regelbundet för längre blomtid. Lämpar sig även för kallsådd på vintern. |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| sådjup | 1 cm |
| Grotid (dagar) | 5-15 dgr |
| Ljus/mörkergroende | Mörker |
| Årighet | Annuell |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga, Sol |
| Odling | Rensa regelbundet för längre blomning. |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Blomning | juli, augusti, september |
| Bra snittblomma | Ja |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Ekologisk | Nej |

