Eco Grow
Aubergine Tarim KRAV, fröer - NYHET 2026 Grönsaksfröer
Aubergine Tarim, även kallad äggplanta är en högavkastande, tidig sort av asiatisk typ. Frukterna har lavendelfärgat skal med vitt fruktkött som är milt och aromiskt och med en mild lätt söt smak. Blir ca 15-25 cm långa. Passar att ätas rå i sallader eller tillagad.
Aubergine Tarim, även kallad äggplanta är en högavkastande, tidig sort av asiatisk typ. Frukterna har lavendelfärgat skal med vitt fruktkött som är milt och aromiskt och med en mild lätt söt smak. Blir ca 15-25 cm långa. Passar att ätas rå i sallader eller tillagad. Trivs bäst i växthus eller i kruka på en solig och skyddad plats.
Välkommen att köpa dina fröer på nätet hos Klostra.se.
| Latinskt namn | solanum melongena |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-400 |
| Varumärke | Eco Grow |
| Fröportion | 5 fröer |
| Sådd | Så fröna på 0.5 cm djup i såjord, vattna och placera i ett varmt läge på ca 20-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. Sådd för mars behöver plantorna växtbelysning. När plantorna börjat gro, placera i ett svalare läge, runt 18 °C med mycket ljus. Toppa plantorna vid 25 cm höjd och låt 2-4 sidoskott växa upp. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge.
|
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 10-30 dgr |
| sådjup | 0.5 cm |
| Plantavstånd | ca 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Är värmekrävande växt. Ta bort första blomman för bättre skörd. Behöver stöd. Vattna och gödsla regelbundet. Trivs bäst i soligt läge i bördig jord.
|
| Skörd | Skall skördas när skalet är blankt. |
| Skörd | Augusti |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Näring | Innehåller vitaminerana B1, B3 och B6 folat, koppar, magnesium, mangan, kalium, antioxidanter och bitterämne. |
| Medicinal | Är b la bra för matsmältningen och sänker skadligt kolesterol. |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Plantvård och plantering | Plantera ut efter sista frost. Täck med fiberduk fiberduk för extra värme och skydd. För de flesta växter rekommenderas sk avhärdning. Det innebär att du gradvis under ungefär en vecka vänjer plantorna med uteklimatet genom att skydda dem mot alltför stark sol, vind och kyla. Om du inte kan, vill eller hinner avhärda så försök skydda plantorna genom att täcka med exempelvis fiberduk. Plantera i en kvalitetsjord, gärna ekologisk, som innehåller lera som binder gödsel/vatten som senare tillförs, sand så att jorden blir lucker och rötterna får luft och kompost som tillför näring och mikroorganismer. En bra jord gör att du inte behöver tillföra gödsel under de första veckorna. |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |